Rahat ve ergonomik olması fiyatı etkileyen diğer önemli etkendir.

Sandalye yapımında kullanılan malzeme fiyatın belirlenmesinde en etkili yöntemlerden birisidir. Sandalyenin metal, alüminyum, ahşap veya tel malzemeden üretilmesi fiyatı etkilemektedir. Öyle ki sadece metal ayaklı sandalye tasarımları olduğu gibi sadece ahşap ayaklı sandalye tasarımları da bulunmaktadır. Tabi kullanılan ahşabın, metalin, alüminyum veya telin kalitesi de fiyatı etkilemektedir.

Kullanılan Malzeme sandalye fiyatlarını etkilemektedir.

Her türlü mobilya ürününde olduğu gibi sandalye ve koltuk modellerinde de fiyatı etkileyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Söz konusu bu unsurları sıralamak gerekirse;

Genellikle duvar kenarları ve köşelerde, müşteriye alan yaratmak için kullanılan koltuk ve köşe takımlarına oranla sandalyeler daha fazla tercih edilmektedir. Ahşap ayaklı sandalyelerden alüminyum ayaklı sandalyelere kadar, her zevkte ve tasarımda pek çok modeli bulunan sandalyeler, mekanda oluşturulmak istenen havaya ve dekorasyona göre seçilmektedir.

Cafe ve restoranların vazgeçilemez mobilya malzemelerinden olan sandalye ve koltuklar aynı zamanda mekanın dekorasyonunda etkili bir unsurdur. Bu nedenle bu tür mekanların dekorasyonunda üzerinde mutlaka özenle durulması gereken alandır.

Sandalyenin rahatsız olması uzun oturma süreleri söz konusu olduğunda sağlığı rahatsız edebilecek ölçüde tehlikeli olabilmektedir. Tabi restoran ve cafe gibi müşteri sirkülasyonun fazla olduğu mekanlarda kullanılan sandalye modellerinin rahat ve ergonomik olmasına pek dikkat edilmez ancak dikkat edilmesi önemlidir. Sandalyenin rahat ve ergonomik olması mobilyanın fiyatını etkileyen unsurlardan birisidir.